Αρχική Αθλητισμός Αποτελέσματα Super League και Basket Α1 Ανδρών

Αποτελέσματα Super League και Basket Α1 Ανδρών

Με 3-1 έληξε ο αγώνας Άρη – ΟΦΗ, καθώς ο Άρης πέτυχε τρία γκολ στα τελευταία 15 λεπτά, παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αμήχανος. Αυτό το εκμεταλλεύθηκε ο ΟΦΗ που προηγήθηκε αρχικά με γκολ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όλα ανατράπηκαν.

Με 4-0 έληξε ο αγώνας ΑΕΚ – Παναιτωλικός. Από το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ πήρε την μπάλα και ήταν αυτή που προσπαθούσε να κάνει παιγχνίδι, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που έδειχνε να έχει ως πρώτο στόχο να αμυνθεί.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή σημείωσε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη με 2-1 με αντίπαλο τον Ατρόμητο για την 26η αγωνιστική της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Κουλούρη (30′), που έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα, αλλά το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους Πειραιώτες. Πλέον ο Ατρόμητος ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Αρη.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου, μετά τη νίκη στην Ξάνθη επί της ομώνυμης ομάδας με 2-1. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Ολιβέιρα στο 35΄ και Ενρίκε στο 67΄, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 85΄ ο Αλμέιδα.

Μπάσκετ-Α1 Ανδρών (21η Αγωνιστική)

Ο αγώνας Περιστέρι-Παναθηναϊκός έληξε 80-72 και το Περιστέρι σημείωσε την έκπληξη της 21ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην πρώτη εντός των συνόρων εφετινή ήττα, λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» με την Μπουντούτσνοστ στο ΟΑΚΑ για την Euroleague. Το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε 80-72 στο κεκλεισμένων των θυρών «Ανδρέας Παπανδρέου», με τον Έλληνα τεχνικό να απογοητεύει την πρώην ομάδα του και να οδηγεί το Περιστέρι σε ρεκόρ 14-7, με το οποίο κράτησε την τριπλή ισοβαθμία με ΠΑΟΚ και Προμηθέα στην τέταρτη θέση. Παραπάνω από εμφανής η απουσία του Νικ Καλάθη στο κομμάτι της δημιουργίας του Παναθηναϊκού, με τον αρχηγό των «πράσινων» να παίρνει ανάσες πριν τον ευρωπαϊκό «τελικό».

Υπενθυμίζεται ότι στις αναμετρήσεις για την 21η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Χολαργός-Κύμη 73-66

ΠΑΟΚ-Λαύριο 99-88

Koλοσσός Ρ.-Πανιώνιος 106-109 παρ. (91-91κ.α.)

ΑΕΚ-Άρης 81-73

Προμηθέας Πάτρας-Ήφαιστος 73-68

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 80-72

Ρέθυμνο-Ολυμπιακός 1/4, 16:45