Αρχική Αθλητισμός Συγκλονιστικός Παναθηναϊκός στο Μιλάνο - Πήρε και τη διαφορά

Συγκλονιστικός Παναθηναϊκός στο Μιλάνο – Πήρε και τη διαφορά

Πήρε τη νίκη, κάλυψε και τη διαφορά και τελικά και τι δεν έκανε ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο απέναντι στην Αρμάνι…

Έχοντας έναν μαγικό Νικ Καλάθη, που άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 27 πόντους, 14 ασίστ και 8 ριμπάουντ, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 95-83 στην Ιταλία, κάλυψαν το -3 του πρώτου ματς και πλέον η πρόκριση στα playoffs της EuroLeague είναι στο χέρι τους, καθώς σκαρφάλωσαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο μέρος έληξε 47-44 με το buzzer beater του Τζέρελς, δείγμα ότι ο ρυθμός βρισκόταν εκεί που τον ήθελε η Αρμάνι και το ζητούμενο ήταν εάν θα μπορούσε να τον ακολουθήσει ο Παναθηναϊκός.

Ο Καλάθης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, σημειώνοντας 15 πόντους, 4 ασίστ και μόλις ένα λάθος, ενώ γενικά τα λάθη ήταν λίγα (4) για τον Παναθηναϊκό.

Σημείο «κλειδί» του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 39-33 που έγινε 39-38 για την Αρμάνι με 5 πόντους σε μία επίθεση, καθώς ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά. Στα άσχημα νέα, ήταν τα τρία φάουλ του Τόμας.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε επιθετικά άψογα για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, καθώς πέτυχε 28 πόντους, ενώ προς το τέλος αποσύρθηκε και ο Τζέιμς που έκανε 4ο φάουλ.

Ο Λάνγκφορντ κυρίως και μετά οι Παπαπέτρου και Γκιστ, συνέβαλαν στο σκοράρισμα. Από το 55-56 και το τρομακτικό coast to coast του Τόμας, ο Παναθηναϊκός πήρε κουράγια και καλάθια από τον Λάνγκφορντ, με το δεκάλεπτο να λήγει 64-72.

Το μόνο που είχε ο Παναθηναϊκός να κάνει, ήταν να ελέγξει τον ρυθμό στο 4ο δεκάλεπτο.

Όπερ και εγένετο, με τους «πράσινους» να φθάνουν τη διαφορά και στους 16 πόντους (75-91) και το ματς να λήγει 83-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 85-93.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Τζέιμς 16 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίτσοβ 11 (1), Ταρτσέβσκι 8, Νέντοβιτς 8 (0/6 τρίποντα), Κουζμίνσκας 17 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Νάναλι 12 (1), Μπερνς 2, Μπρουκς 4, Τζέρελς 5 (1), Ομιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 15 (2), Λάνγκφορντ 17 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 12, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 11 (3), Λοτζέσκι, Καλάθης 27 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 14 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.